Dzień Otwarty jako narzędzie sprzedaży – dlaczego warto go robić?

Dzień Otwarty to wydarzenie, podczas którego możesz z najlepszej strony zaprezentować swoją nieruchomość.

Wymaga planu i przygotowań, ale pozwala również zaoszczędzić czas, zarówno Twój jak i kupujących.

To spotkanie, na które zapraszasz równocześnie (lub w niewielkich odstępach czasu) potencjalnych kupujących, tak by w ciągu 2 godzin wydarzenia mogli spokojnie zapoznać się z nieruchomością, jej wykończeniem, klimatem i okolicą. Ty zaś oszczędzasz czas na licznych prezentacjach indywidualnych.

Poza tym możesz dużo zyskać.

Właściwie przygotowany Dzień Otwarty pozwoli szybko zebrać informacje zwrotne z rynku, czyli zweryfikować skuteczność Twojej oferty. Może również doprowadzić do szybszej sprzedaży, jeżeli czas ten wykorzystasz na znalezienie zdecydowanego kupującego.

Jak tego dokonać?

  1. Przygotuj wydarzenie, określ porę dnia (informację o nim zamieszczam w opisie nieruchomości) oraz miejsce (adres nieruchomości).
  2. Wypromuj wydarzenie, informując o Dniu Otwartym na facebook’u, pośredników i sąsiadów dzięki działaniom on-line i off-line.
  3. Przygotuj mieszkanie, spraw by wyglądało czysto i przejrzyście. Zrób porządki, schowaj nadmiar rzeczy i osobiste pamiątki, wywietrz.
  4. Zadbaj o atmosferę: przygotuj poczęstunek, puść spokojną muzykę w tle, zapal świeczki lub otwórz drzwi na taras w letni dzień.
  5. Zadbaj o oprawę prawną: bądź przygotowany na pisemne oferty kupna ze specjalnymi formularzami.

Jeżeli na wydarzeniu pojawi się kilku gości, to świetnie. Oznacza to, że Twoja oferta cieszy się zainteresowaniem.

Jeżeli podczas Dnia Otwartego usłyszysz konkretną propozycję cenową, doskonale. To znaczy, że masz już konkretnego kupującego. W końcu podał cenę, pozostaje tylko zgodzić się co do warunków umowy.

Jak przebiega Dzień Otwarty?

Klient kupujący zyskuje czas na spokojne poznanie nieruchomości, widzi również zainteresowanie, jakie oferta budzi u innych gości. Staraj się dać odwiedzającym czas i swobodę, a w przypadku pytań, udzielaj rzetelnych informacji.

Wspominaj, że jeżeli ktoś poczuje, iż dana nieruchomość jest dla niego, może zostawić propozycję cenową.

Mechanizm ten można również wykorzystać stosując model amerykański Open House.

Dla niektórych nieruchomości, atrakcyjnych cenowo lub jakościowo w swoim standardzie, organizuję Dzień Otwarty z Konkursem Ofert.

Takie wydarzenie przypomina „zwykły” Dzień Otwarty z tą różnicą, że odwiedzający są zachęcani do składania propozycji cenowych, wśród których najwyższa wygrywa.

Propozycje są tajne, umieszczane w kopertach. Pośrednik lub właściciel otwiera je po wydarzeniu wśród obecnych bądź już w pustym domu i kontaktuje się z osobą, która zaproponowała najwyższą cenę, informując pozostałych uczestników konkursu ofert o uzyskanym wyniku.

Taki proces wymaga pewnej znajomości prawa i odpowiedniej komunikacji z klientem. Ważne, by działać możliwie transparentnie i współpracować w celu zawarcia transakcji, a więc ustalenia wszystkich warunków umowy.

Dzień Otwarty jest na pewno skutecznym narzędziem sprzedaży. Pozwala dotrzeć z Twoją ofertą do szerszego grona odbiorców. Jego organizacja musi być jednak zaplanowana i dostosowana do rodzaju nieruchomości, którą sprzedajesz.

Czy wiesz, że sprzedając nieruchomość szybko możesz podnieść jej wartość, zarobić więcej i szybciej sprzedać?

Z myślą o Tobie napisałam e-book „Jak skutecznie sprzedać  nieruchomość i zarobić więcej”. To swoista „mapa drogowa” ze wskazówkami i konkretnymi narzędziami, byś mogła/mógł dokonać transakcji na najkorzystniejszych warunkach.

0 komentarzy